Data: 2024-04-16

  Najlepsi z najlepszych….

    Z radością informujemy, że naszych dwóch uczniów zdobyło tytuł Laureata w Kuratoryjnym Konkursie Wojewódzkim „ Biblista Junior”.

    Do zmagań przystąpiło ponad 80 uczniów z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej; w tym nasi uczniowie : Marta Staniszewska; Joanna Sokalska i Piotr Burzyński z klasy 6c.

    Najpierw był pisemny test, z którego wyłoniono 10- tkę z największą ilością punktów. Potem były zadawane pytania jak w teleturnieju jeden z dziesięciu.

    Na podium stanęła Joanna Sokalska zdobywając 1 miejsce; zaraz za Nią z 2 miejscem uplasował się Piotr Burzyński.

    Gratulujemy naszym Laureatom, jak również wszystkim, którzy wzięli udział w finale. Wszyscy byli fantastyczni!!!

                                                          Opiekun uczniów: R. Śmiejczak

Data: 2024-03-13

Zwycięzcy Konkursu Biblijnego  

Nasi uczniowie wzięli udział w etapie rejonowym Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej „ Biblista Junior” w Leśniowie Wielkim.

Z radością informujemy, że I miejsce zdobyła Joanna Sokalska, II miejsce Piotr Burzyński, a wyróżnienie Marta Staniszewska.

Cała trójka jest z klasy VI c i wszyscy znaleźli się w finale wojewódzkim, który odbędzie się już w kwietniu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Regina Śmiejczak

Data: 2024-01-30

1 lutego przypada międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego. Na pytanie dlaczego o nim mówimy, odpowiedzieli nasi Uzdolnieni uczniowie, którzy przygotowali prezentacje multimedialne. Przedstawili je swoim koleżankom i kolegom na lekcjach chemii.

     

więcej...

Data: 2024-01-29

Nasi  uczniowie brali udział najpierw w szkolnym konkursie plastycznym: „Jan Paweł II – NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE ZIEMI”. Kilkoro z nich zakwalifikowało się do konkursu międzyszkolnego. Miło nam poinformować, że I miejsce z naszej szkoły ex aequo zajęli Julia Sokolik i Michał Modzelewski z klasy IVb a III miejsce zajęła Zosia Zmuda z IVd.

Serdecznie gratulujemy!

więcej...

Data: 2024-01-19

11 stycznia nasi uczniowie w zieli udział w Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Biblijnej Biblista Junior(VII edycja 2023/24). Był to etap szkolny. Gratulujemy dostania się do etapu rejonowego: Joannie Sokalskiej z 6c, która zajęła pierwsze miejsce. Piotrkowi Burzyńskiemu z 6c za z drugiego miejsca, Marcie Staniszewskiej z 6c za zajęcie trzeciego miejsca. Gratulujemy również wyróżnienia dla Sebastiana Rogala z 6c. Życzymy dalszych sukcesów.

Regina Śmiejczak

Data: 2024-01-18

Uczennice klasy 7c wykonały modele atomów, które wykorzystaliśmy na lekcji  chemii. Dzięki przedstawionym projektom koleżanki i koledzy w klasie "zobaczyli " to co jest niewidzialne.

Uczniowie klasy 8a Igor i Wiktor wykonali prezentacje multimedialne na temat "Soli" i przedstawili je na lekcji. Dzięki przedstawionym projektom koleżanki i koledzy w klasie poznali zastosowania ważnych związków chemicznych.

Uczennice klasy 8a Aneta i Zosia profesjonalnie prowadziły stoisko chemiczne w czasie "Jubileuszu 50-lecia SP1". Przybyli goście z ogromnym zainteresowaniem obserwowali doświadczenia i chętnie sami też próbowali badać substancje chemiczne.

więcej...

Data: 2024-01-17

Data: 2023-06-15

Data: 2023-05-08

„Zainspiruj się wiosną”

Dnia 20 kwietnia 2023 r. w galerii szkolnej „Za drzwiami” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Zainspiruj się wiosną”. Uczniowie klas 1-8, pod kierunkiem nauczycieli: pani Bożeny Waszczyk, pana Roberta Tomaka, pani Agnieszki Góreckiej oraz pani Natalii Nowak, wykonali ponad 70 prac, które zaprezentowano w galerii oraz świetlicy szkolnej.

W trakcie otwarcia miało miejsce nagrodzenie laureatów konkursu „Wiosna kredką malowana” przeprowadzonego przez nauczycielkę bibliotekarkę panią Justynę Zakrzewską-Woźniak.

Dodatkową atrakcją dla zaproszonych gości była wystawa pokonkursowa pt. ”Wiosenne motyle”. Konkurs zorganizowały nauczycielki świetlicy, tj. pani Magdalena Andrynowska, pani Paula Barczyszyn oraz pani Agnieszka Górecka. Wernisaż uświetnił występ artystyczny ph.”Starsi uczniowie dla młodszych”, przygotowany przez uczniów klasy 6d pod kierunkiem pani Alicji Katrycz, którzy zaprezentowali swoje autorskie wiersze o wiośnie. Utwór “Powitanie wiosny” autorstwa Marii Konopnickiej zaprezentowała grupa czytelnicza “Moli książkowych” pod opieką nauczycielki bibliotekarki pani Justyny Zakrzewskiej-Woźniak. Uczennice klas 3a, 3c i 5c pod kierunkiem stażystki Laury Bezaniu wykonały układ taneczny, natomiast Pola z klasy 3a zaśpiewała “Piosenka o wiośnie” z repertuaru Małej Orkiestry Dni Naszych.

Kuratorami wystawy były nauczycielki: pani Agnieszka Górecka, pani Natalia

Nowak i pani Justyna Zakrzewska-Woźniak.

Wystawę można oglądać do 10 czerwca 2023r.

Organizatorki

Agnieszka Górecka, Natalia Nowak

 

zobacz więcej...

Data: 2023-04-28

Jestem Hania, chodzę do klasy 1b. Bardzo lubię plastyczne wyzwania. Prezentuję kilka wybranych prac.

 

Data: 2023-04-27

Gabrysia Guławska, II miejsce w Mistrzostwach Polski Kickboxingu w konkurencji Kick-Litht KM -42 kg

Data: 2023-03-20

Jestem Amelia, chodzę do klasy 2d. Bardzo lubię rysować i chyba nieźle mi to wychodzi. Co o tym myślicie? Prezentuję tutaj kilka wybranych prac.

Data: 2023-01-27

 

 Międzynarodowy Projekt  Edukacyjny „Dotknij, poczuj, zobacz”

Od września 2022r. nasza szkoła przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ”Dotknij, poczuj, zobacz”. Projekt realizują w naszej świetlicy pani Beata Grodowska oraz pani Bożena Waszczyk. W ramach tego przedsięwzięcia realizujemy kolejne, zaproponowane zadania, których celem jest wzbudzenie w dzieciach pasji do tworzenia, eksperymentowania i doświadczania wielozmysłowego,  integracja zespołu, grupy uczniów,  rozwijanie umiejętności pracy w grupie  oraz niwelowanie napięć emocjonalnych.

Eksperyment  „Galaktyka w pojemniku”

 W  świetlicy szkolnej przeprowadzono  zadania w ramach realizowanego projektu, była to: „Galaktyka w pojemniku”, „Dekoracje w wazonie z kolorowej soli” oraz „Tęcza z  serwetek”. Do pierwszej pracy wykorzystaliśmy sodę, ocet, barwniki, plastikowe tacki, kubeczki i srebrny brokat. W kubeczkach - różnymi barwnikami barwiliśmy ocet i nanosiliśmy go na posypane sodą talerzyki. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wielobarwna plama, ozdobiona brokatem, stworzyła niepowtarzalny obrazek, przypominający galaktykę z pieniącymi się efektami.

„Dekoracyjne słoiczki”- (dekoracja w wazonie z kolorowej soli)

Druga praca - „Dekoracje w wazonie z kolorowej soli” - była równie efektowna. Szklane naczynia wypełnialiśmy różnymi warstwami barwionej soli, którą najpierw musieliśmy zrobić, wykorzystując do tego celu startą, kolorową kredę. W ten sposób powstało dużo, różnobarwnych słoiczków, które przyozdobione wstążeczką stanowiły dekorację świetlicowej wystawy lub mogły być wręczone babci lub dziadkowi z okazji ich święta. Obie prace mocno zaangażowały liczną grupę naszych uczniów, cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci.

Eksperyment „Tęcza z serwetek”

To ostatnie z zadań projektowych, którego podjęły  się dzieci ze świetlicy  „Fajlandia”,  tym razem było to wykonanie  eksperymentu pt. „Tęcza z serwetek”.  Uczniowie bawili się kolorami, obserwowali wędrujące kolory. Uśmiech nie znikał z twarzy dzieci.

Opracowła: Beata Grodowska, Bożena Waszczyk

Talenty w świetlicy” Fajlandia”

Beatka Nalerska to uczennica klasy III, która zaprezentowała  swój talent plastyczny na wystawie w szkolnej Galerii „Za drzwiami” na wernisażu pt.” Zielona Góra- moje miasto.” Gratulujemy!!!!!

Data: 2023-01-26

Jestem Laura, mam 8 lat, chodzę do klasy 2d.  Kocham zwierzęta, a zwłaszcza konie. Lubię obserwować konie na pastwisku, a później je rysować. Mam dużą kolekcję własnoręcznie wykonanych prac przedstawiających te piękne zwierzęta. Prezentuję tutaj  wybrane rysunki.

Data: 2022-12-07

Data: 2022-11-21

Cardmaker w 6b

W ramach powtórzenia treści lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz utrwalenia charakterystyki, klasa 6b pracowała z aplikacją cardmaker. To generator kart postaci, służący do projektowania własnych kart. Aplikacja pomogła stworzyć własne karty, a zabawa idealnie utrwaliła znajomość lektury.

Zachęcamy do obejrzenia pracy Mikołaja, Cypriana oraz obu Majek.

Data: 2022-11-15

Data: 2022-11-14

Zofia Grela kl.8G

Data: 2022-06-14

Gratulacje dla LENY OBARY z klasy 4c za zajęcie III miejsca w konkursie wojewódzkim „ Pamiętamy o św. Janie Pawle II”  pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Cieszy fakt, że dużo dzieci z naszej szkoły wzięło udział w tym przedsięwzięciu, a jeszcze bardziej to, że na ponad 800 prac z województwa mamy swoją laureatkę.

                                                                                       R. Śmiejczak

 

 

 

Data: 2022-06-08

Jakub Potoczny  uczeń klasy 3d

Jakub chodzi do trzeciej klasy i już pisze własne wiersze. Swój artystyczny talent pokazuje w konkursach na różnych szczeblach, reprezentując szkołę  i osiągając wysokie wyniki. Oprócz pisania wierszy i pięknej recytacji świetnie  odgrywa role w teatrze, co również pokazują nagrody i wyróżnienia. Nasz poeta i aktor w tym roku szkolnym osiągnął takie wyniki:

1. Laureat Turnieju Jednego Wiersza

2. Laureat XXVII Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej   Twórczości Teatralnej

    "O Złote Pióro Koszałka Opałka"

3. Wyróżnienie w finale miejskim Dziecięcego i Młodzieżowego Konkursu

     Recytatorskiego

4. Laureat Regionalnego Konkursu Poetyckiego TPD

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Data: 2022-05-30

Uczniowie ze świetlicy „Fajlandia”  wzieli udział w TYGODNIU WYZWAŃ KREATYWNYCH -Szkoły Myślenia Pozytywnego.

„Kleksy”- malowanie palcami. Dzieci tworzyły wybrane przez siebie kreatywne motywy. Za pomocą kleksów, odbić dłoni oraz malowania palcami kropek oraz kresek powstały istne dzieła sztuki J. Dzieci doskonale bawiły się malując tą techniką. To  były inspirujące zajęcia.

Komunikacja-  rysowanie według wskazówek to kolejne wyzwanie,  którego podjęły  się nasze świetliczaki. Zadanie polegało na tym iż, jedno dziecko otrzymało rysunek, jego zadaniem było udzielenie wskazówek drugiej osobie, by narysowało taki sam obrazek. Celem tego zadania było uświadomienie  różnych  sposobów postrzegania.

„Kreatywne kompozycje z klocków konstrukcyjnych”

Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię. Dzieci mogły wymyślać swoje własne kompozycje, budowle i tworzyć różne  konstrukcje.

Zajęcia przeprowadziła Beata Grodowska

Data: 2022-05-16


Mateusz Partyka uczeń klasy 7C.
Pasją Mateusza jest programowanie, w przyszłości chciałby kształcić się w tym kierunku. Mateusz wziął udział w ogólnopolskim Konkursie Matematyczno-Informatycznym InstaLogik, który składał się z trzech etapów. Spędził wiele godzin przed komputerem. Czas ten okazał się bardzo owocny, ponieważ Mateusz został laureatem III miejsca. Mateusz co roku bierze udział w Międzynarodowym konkursie Kangur często otrzymując wyróżnienia, systematycznie uczęszcza na kółko matematyczne.

Data: 2022-04-29

Nasi uzdolnieni uczniowie przyłączyli się do akcji : " Na pomoc Ukrainie", organizowaną przez Oazę Dzieci Bożych ( zajęcia pozalekcyjne). Wykonali palmy, które przeznaczyli na dystrybucję, by wesprzeć  poszkodowanych przez wojnę. Uczniowie wykazali się wielkim talentem i wrażliwością. Palmy są dziełem wielu naszych zdolnych uczniów, ale nie sposób ich wszystkich wyeksponować. Wszystkim dziękujemy za ich zaangażowanie i pomysłowość. Talent został połączony z pomocą charytatywną ( podziękowanie na zdjęciu) i to cieszy najbardziej. Oto kilka fotek.

Data: 2022-04-28

Walcz o swe marzenia!

Gdybyście się wahali czy warto wziąć udział w  Festiwalu talentów, niech za praca napisana na lekcji języka polskiego będzie dla Was zachętą do działania. Czytajcie, działajcie, Weronice gratulujemy zdolności literackich.

  

 Kartka z Dziennika
                                                         01.02.2022

Rano: Obudziłam się o 06:10. Za oknem była niezbyt przyjemna pogoda. Czyżby mój humor również taki był? Na razie nie wiem. Być może wszystko niedługo się odmieni.

Ok. 11:00: Siedzę na łóżku z książką. Zaraz ją skończę. Jeszcze tylko kilka stron, akapitów, zdań i liter. I…koniec. Książka ląduje na półce, a jej tytuł i liczba stron już zapisane
w zeszycie.

ok. 13:00: Czas na obiad, a zaraz po nim zamierzam wyjść na dwór. Co tam na mnie czeka? Może ptaki, które nie odleciały do ciepłych krajów zaskoczą mnie swym śpiewem? Albo na moją twarz spadną pierwsze płatki śniegu w tym miesiącu? Chyba już wyjdę i się o tym przekonam.

ok. 14;00-15:00: Przysiadłam na ławce by wpisać parę słów. Jest zimna i mokra, ale dla mnie to żadna przeszkoda. Plac zabaw pusty. Dzieci najwyraźniej zostały dziś w domu, by obejrzeć film lub w coś zagrać. Lecz cóż to widzą moje oczy? Dziewczynka w krótkim rękawku ganiająca się z czerwonym motylkiem? Nie, to tylko plakat z napisem ,,Cieszmy się nadchodzącą wiosną”. Lecz motylek był prawdziwy. Było mu z pewnością zimno. Wzięłam go w ręce. Nie bał się. I oto po chwili poleciał, jakby powróciły mu siły. Widocznie cuda istnieją.

Wieczór: Kładę się spać o 20:30. To był dzień pełen wrażeń. Mam nadzieję, że to nie jedyny taki. Lecz co ja gadam? Każdy dzień jest wyjątkowy na swój sposób. Nawet ten pełen łez. Po prostu weź się w garść i spełniaj swe marzenia.
Weronika Nowak

Witajcie,Pasjonaci języka polskiego!

Dziś przedstawiamy Wam prace uczniów wykonane podczas lekcji języka polskiego w TIK, czyli z zastosowaniem ciekawych narzędzi, programów i aplikacji do nauki. Prace powstały na lekcji o laureatach Literackiej Nagrody Nobla, a ponieważ zbliżamy się do urodzin naszego Patrona-także noblisty, prezentujemy wykonane prezentacje. Uczniowie klasy 5b pracowali w programie Krita, który w ciekawy sposób ukazał postacie znane wam z lekcji języka polskiego. Ciekawi jesteśmy czy rozpoznacie te Osoby? Miłej zabawy….

 

Data: 2022-02-01

Po czterech miesiącach nauki znów jasno zaświeciły nasze Gwiazdy.

Inspirują Was różne przedmioty i różni charyzmatyczni nauczyciele. Gabrysia Wiszniowska z klasy 8f pod okiem pani Haliny Szczęśniak rozwija swoją miłość do chemii.

(zdjęcie: Gabrysia Wiszniowska)

Obejrzyjmy jej film – projekt chemiczny „Badanie odczynów roztworów" oraz prezentację „Kwaśne deszcze".

(film: Badanie odczynów roztworów)

W październiku poznaliśmy stypendystów Lubuskie Talenty. Wśród naszych uczniów tytuł ten otrzymali Alexandra Szykuła z 8b i Maciej Śliwa z 7d. Przypomnijmy, że aby otrzymać stypendium, należało osiągnąć średnią ocen powyżej 5,33 oraz odnosić sukcesy w konkursach.

(zdjęcia: Ola, Maciek, Ola i Maciek)

W bieżącym roku szkolnym możemy już cieszyć się z sukcesów naszych uzdolnionych wokalnie dziewcząt.

(zdjęcia: Gabrysia Dudkiewicz 1, Gabrysia Dudkiewicz 2, Gabrysia Dudkiewicz 3)

Również Wiktoria odniosła niebywały sukces – to wygrana w konkursie Szansa na sukces.

(zdjęcie: Wiktoria Wiater)

https://www.youtube.com/watch?v=oK15Jctww9Y (tu link do jej występu)

Wyróżnić należy również, odnoszącego liczne sukcesy taneczne, ucznia klasy 4d – Edwarda Kwapisz – Błaszczyka.

(Zdjęcia: Edward 1, Edward 2, Edward 3)

Na szczególna pochwałę zasługują także nasi uczniowie, zainteresowani fizyką. Pod okiem pani dr K. Raczyńskiej mieli możliwość rozwijać swoje pasje, uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych na UZ, a prowadzonych przez pana dr. Adama Drzewieckiego.

(Zdjęcia: fizyka 1, fizyka 2, fizyka 3)

 

Data: 2021-12-02

Wiktoria Wiater uczennica klasy 8b swój talent pokazała wiele razy w murach naszej szkoły, ale w ostatnim czasie zagościła na dobre na wielkich scenach.

20 listopada mogliśmy zobaczyć Wiktorię w programie "Szansa na sukces"," nasza uczennica w piękny sposób pokonała konkurencję, wygrywając odcinek tego programu, a co za tym idzie? kolejny etap, którego główną wygraną jest udział w konkursie debiutów w Opolu 2022.

Dla przypomnienia Wiktoria wystąpiła też w The Voice Kids 4, gdzie na przesłuchaniu w ciemno urzekła jurorów swoim pięknym głosem.

Wiktoria jest też wolontariuszką, wzięła udział w akcji charytatywnej dla chorej Poli, przygotowując piękny występ.

 

Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki, by dalsze występy także zakończyły się sukcesem.

Data: 2021-11-26

Promujemy muzyczne talenty w naszej szkole.

Oj, tak są w naszej szkole talenty!

Każdy z nas ma jakieś pasje, zainteresowania, hobby. Każdy z nas ma swój kawałek świata… Talentów jest mnóstwo. O człowieku, który umie coś zrobić lepiej niż inni, mówi się, że jest utalentowany. Warto mieć talent i go rozwijać.

Jesteśmy dumni z tego, że do naszej szkoły uczęszczają uczniowie o wyjątkowych zdolnościach, którzy wciąż rozwijają i doskonalą swoje niezwykłe pasje.

Tym razem chcielibyśmy pochwalić się zdolnościami muzycznymi uczennicy z klasy 6a Gabrysi Dutkiewicz, która od 4lat szlifuje swój talent wokalny u Państwa Sawickich w Studiu Piosenki „Rezonans„ przy MCKiE Domu Harcerza w Zielonej Górze. Bardzo chętnie reprezentuje Rezonans podczas rożnych uroczystości, np. w Filharmonii Zielonogórskiej, w Komendzie Głównej Policji, w Palmiarni Zielonogórskiej, w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatanta. W tym roku po sukcesie na szczeblu regionalnym konkursu, dostała możliwość zaśpiewania w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Wygraj Sukces” w Tarnobrzegu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Data: 2021-06-10

Nasi Drodzy UzdolnieniJ

Pora wyjść z ukrycia! Odważcie się, pokażcie swoje zdolności…Macie ich mnóstwo i…co ciekawe, każdy bez wyjątku może się jakimś talentem poszczycić, choćby talentem do denerwowania Nauczycieli lub/i Rodziców;)

Rodzice, zachęcajcie swoje pociechy do odważnego prezentowania uzdolnień, wspierajcie i motywujcie do pracy nad sobą.

Pamiętajmy,  każdy brylant jest diamentem, ale diament jest brylantem dopiero po oszlifowaniu!

Zaczynamy prezentację, oto  Zdolniachy z Jedynki:

 Zdolni do wszystkiego!

W tym roku Festiwal Talentów odbywał się przede wszystkim w Waszych domach i Wszyscy zasługujecie na tytuł Talenciaka Roku!

więcej...

          ciakost.maja, zdolni                                                                     MajaKost. zdolni

 

 

Pola Fedyczak zdolni.Modelowe przedstawienie reakcji chemicznej

 

 

 Zdolni literacko

Szlifowanie talentów na języku polskim jest całkiem przyjemne. Poznajcie dziewczynki z 4b, jeszcze o nich usłyszymy!

Weronika Nowak, Maja Lubańska-laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

 

 

Jesteś mrówką – Opowiadanie z opisem. Opisz świat z perspektywy mrówki, autor:Weronika Nowak

            Mam na imię Evie i jestem mrówką hurtnicą, chociaż każdy napotkany dwunożny nazywa mnie czarną mrówką. Zazwyczaj większość czasu spędzam w pracy. Z grupą moich przyjaciół zajmujemy się transportem towarów, załadunkiem  i dostarczaniem produktów do klienta. Opowiem Wam, co mi się przytrafiło kilka dni temu. Idąc rano z kolegami do pracy zauważyłam ogromną płachtę, dwunożni nazywają ją kocem. Obok leżało wielkie słomiane pudło, którego nazwy nie pamiętam. Wiem jednak, że takie pudło oznacza wielką wyżerkę i zapasy na bardzo długi czas. Ku mojemu zdziwieniu w pobliżu nikogo nie było. Krzyknęłam zatem:       - Do dzieła przyjaciele, wiecie co macie robić.                               

Kilka tych najszybszych mrówek pobiegło  wezwać posiłki. Ja z pozostałą ekipą zaczęłam wspinać się po pudle leżącym na kocu.

-Jejku, zobaczcie, ile tu jedzenia – odparłam.

- Dzielimy się na grupy kilkunastoosobowe i bierzemy wszystko, co popadnie

 – odpowiedział trener naszej mrówkowej siłowni.

W środku pudełka zauważyłam orzeszki, winogrona, wielkie białe kostki, które z tego, co pamiętam mają bardzo słodki smak i na koniec: uwaga- ogromna kanapka z kiełbasą i wystającą zieloną sałatą, oraz mega olbrzymie jabłko, z którego transportem na pewno będzie problem. Zabraliśmy się za dźwiganiem łupu, gdy nagle pojawili się Oni – nasi wrogowie, czerwone mrówy niedające nam nigdy spokoju. Nasza armia mniejsza, ale waleczna nie zamierzała się poddać. Banda czerwoniaków zaczęła włazić na słomiane pudło. Żeby przetrwać, musieliśmy pozbyć się części zdobyczy. Zaczęliśmy rzucać we wroga kulkami winogron i mniejszą bronią, czyli moimi ulubionymi orzeszkami.

- Nie pokonamy ich, są coraz bliżej – powiedział trener.

- Już po nas – odpowiedziałam.

I wtedy stał się cud. Przyszła dwunożna, zabrała koc i pudło, w którym oczywiście byliśmy my. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka, ale przynajmniej pozbyliśmy się wroga. Podczas drogi trochę trzęsło, jednak po chwili dotarliśmy na miejsce. Pudło z nami i z łupem rzecz jasna leżało teraz na drewnianym czymś do siedzenia. Nikogo wokół nie było. Zmęczeni, ale szczęśliwi wydobyliśmy jedzenie i zapełniliśmy nim mrowiska numer trzy, siedem i dziesięć, czyli nasze składziki ze świeżym towarem.

            Dzień był stresujący, mogliśmy stracić życie, na szczęście wszystko skończyło się dobrze, a ja mam pełny brzuch.

                                  

Podróżowanie w czasach pandemii, autor Maja Lubańska, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ph."(Pod)różne historie"

 

Pandemia to bardzo trudny czas dla wszystkich ludzi, w szczególności tych, których pasjonują podróże. Dotknęła ona również mnie i moją rodzinę. Przez pandemię musieliśmy zmienić wszystkie nasze plany. Aby w miarę aktywnie spędzić czas z rodziną, często jeździliśmy na krótkie wycieczki i na naszą ukochaną działkę. Leżąc na działce na kocu spoglądałam w niebo, gdzie widziałam lecące samoloty, zastanawiając się dokąd zmierzają. Tata widząc moje zainteresowanie zaproponował, że zainstaluje mi w telefonie aplikację, która pomoże mi je obserwować i sprawdzić, dokąd one lecą. Dzięki temu dowiedziałam się gdzie leżą różne kraje takie jak Dania, Szwecja, Holandia czy Hiszpania i Portugalia. Ponieważ prawdziwe podróżowanie jest niemożliwe, pomyślałam, że mogę zwiedzić świat wirtualnie, palcem po mapie albo za pomocą telewizji i internetu. Puszczając wodze fantazji zaprosiłam moją koleżankę Nelę Małą Reporterkę do wspólnego zwiedzania i wspólnej zabawy.

Postanowiłyśmy zwiedzić Wyspę Kangura, gdzie szukałyśmy na pustyni śladów kangura. Przy okazji dowiedziałyśmy się, że na wyspie jest kilka różnych pustyni. Najważniejsze z nich to Pustynia Gibsona, Pustynia Tanami oraz Pustynia Simpsona. Podczas podróży zostawiłyśmy na noc na plaży kamerę, by sprawdzić czy nocą przychodzą na plaże jakieś zwierzęta. Nela bardzo lubi kangury, więc miała nadzieję, że je tam spotka. Niestety nasza kamera nagrała jedynie biegającego po plaży psa. Nie traciłyśmy jednak nadziei, że jeszcze spotkamy kangurki. Znajdujące się na wyspie pustynie są bardzo piaszczyste, dlatego wypożyczyłyśmy sobie specjalne deski do zjeżdżania z wielkich wydm. Zjeżdżałyśmy z nich i turlałyśmy się świetnie się przy tym bawiąc. Kiedy wracałyśmy z wydm okazało się, że pomysł z kamerą był trafny, jednak pomyliłyśmy miejsca, ponieważ kangury znajdowały się po drugiej stronie wydmy. Na naszej drodze pojawiła się kangurzyca z maleństwem, bardzo się ucieszyłyśmy się, że je spotkałyśmy, ale wiedziałyśmy, że musimy być ostrożne i zachowywać się cicho. Podczas podróży spotkałyśmy również misia koala, który siedział na spalonym drzewie. Widziałyśmy, że jest ranny, więc wezwałyśmy pomoc. Gdy przyjechali ratownicy opowiedzieli nam o koalach i ich życiu. Dowiedziałyśmy się, jakim zagrożeniem są dla nich pożary lasów. Byłyśmy z siebie bardzo dumne, że pomogłyśmy uratować to miłe zwierzątko. Po całym dniu przygód wracałyśmy bardzo zmęczone, ale pełne wrażeń. Jechałyśmy powoli, ponieważ na drodze pojawiały się przeróżne zwierzęta. Widziałyśmy tam kangury, kolczatki, walabie, i kuzu. Zwiedzanie z Nelą mocno nas wciągnęło i zachęciło do kolejnych przygód. Postanowiłyśmy więc odwiedzić Islandię. Wyspa ta jest bardzo różnorodna, pełna urokliwych wodospadów oraz niebezpiecznych wulkanów. Dowiedziałyśmy się, że niektóre z nich są jeszcze aktywne. Zaciekawiła nas legenda o wikingu, który schował swój skarb w jaskini za wodospadem. Podobno wielu ludzi chciało go wydobyć, niektórym udało się nawet do jaskini dostać, ale nikomu nie udało się otworzyć skrzyni. Według legendy uchwyt od skrzyni został urwany, sama skrzynia spadła w dół jaskini, a urwany uchwyt znajduje się w miejscowym kościele. Podróżowanie z Nelą było dla mnie niesamowitą przygodą, dlatego z niecierpliwością czekam na zakończenie pandemii, aby móc odwiedzić na żywo miejsca, które teraz odwiedziłam wirtualnie z Nelą.

W podróżowaniu i zwiedzaniu w czasach pandemii pomaga mi również moja kuzynka Gosia, która wraz z mężem prowadzi biuro turystyczne ,,Rico Canarias” na Fuerteventurze, czyli jednej z Wysp Kanaryjskich. Na jej portalach społecznościowych oglądam live’y, na których opowiada o tej pustynnej, ale pięknej wyspie. Czytając bloga i niedawno wydany przez nią przewodnik wracam wspomnieniami do wakacji, podczas których ją odwiedziłam.

Pandemia spowodowała, że podróżowanie możliwe jest tylko w taki sposób. Wiem, że nie dostarcza ono takich wrażeń jak prawdziwe podróże, jednak przynosi dużo wiedzy i powoduje, że chęć poznawania świata jest coraz większa. Mam nadzieję, że wkrótce wszystko wróci do normalności i wraz z moją rodziną będę mogła zaplanować wspaniałą, niezapomnianą podróż nie tylko palcem po mapie.

 

 Zdolni Cyfrowi

Święto NowoczesnychTechnologii trwało niemal cały rok, ale w cyfrowych talentach nikt Wam nie dorówna

 

Laura Borowska

https://www.storyjumper.com/book/read/106114036

Jakub Burzyński

https://www.storyjumper.com/sjeditor/edit/105306826/bjakubk

Michalina Adler

https://www.storyjumper.com/sjeditor/edit/105481846/608285a20bcad

Ola Czarkowska

https://www.storyjumper.com/book/read/105495526/608570cdce087

Tobiasz Janion

https://www.storyjumper.com/book/read/104744226/6081d1ff636f4

Jakub Rogaliński

https://www.storyjumper.com/book/read/105451166/6081f33dcb9e2

Maciek Śliwa

https://www.storyjumper.com/book/read/105482216/608413c139ffb

Michał Kotylak

https://www.storyjumper.com/book/read/105479546/608282b1a1fd3

 

 

 

 

________________________________